Як піарники Карплюка маніпулювали рейтингом перед виборами

Як піарники Карплюка маніпулювали рейтингом перед виборами

Маніпуляція рейтингами – відомий інструмент передвиборчих технологій. Піарники Карплюка, керує якими Петро Щербина, розповсюджували рейтинг, згідно якого мав перемогти Карплюк, майже два тижні перед виборами, розраховуючи на збільшення таким чином своєї підтримки. Та реальні результати довели, що рейтинг був сфальсифікованим, адже Карплюк набрав вдвічі менше голосів.

Похибку в 20% піарники Карплюка приписали компанії SOCIS, чиє опитування за їхніми даними показало, що за Карплюка готові віддати свій голос більше 43% мешканців населених пунктів 95-го округу. Реальний результат Карплюка вдвічі менший – 21,51%(станом на 11:30, 24 липня) 

Ці рейтинги блискавично розповсюджувались в соцмережах, а також в інтернет-виданнях, відомих розміщенням замовних матеріалів. В матеріалах навіть вказувалось число респондентів (1000 осіб), та статистична похибка у 2%. Зазначимо, що зазвичай максимально допустима похибка в соцопитуваннях складає не більше 3,3%.  Постає питання: чи могла одна з найавторитетніших компаній політичної соціології в Україні помилитись аж на 20%?

Також розповсюджували таку інформацію прихильники Карплюка в соцмережах, щоб створити ілюзію підтримки. 

До абсурдних вигадок з метою маніпуляцій думкою виборців команда Карплюка вдавалась не раз. Наприклад, публікацією, а згодом спростуванням новини про розіграш квартири, яку, ймовірно, вигадали самі ж піарники Карплюка, якими керує Петро Щербина.Таким чином вони намагались створити образ жертви та привернути увагу до ніби-то “чорного піару”, який на нього виливають опоненти, хоча Щербина і сам відомий саме використанням “брудних” політтехнологій та “чорного піару”.

Використання такого інструменту як маніпуляція за допомогою рейтингів має на меті “зорієнтувати незорієнтованих”, адже існує теорія, що багато виборців просто не бажають голосувати за непрохідних кандидатів. Таким непрохідним Карплюк вважав кандидата від “Слуги Народу” Олександра Горобця, який врешті-решт переміг за результатами голосування. Станом на 11:13 ЦВК вже підрахувала 98,14% голосів. Олександр Горобець переміг, набравши 29, 93% голосів. Карплюк ж набрав всього 21,51%. 

На жаль, в Україні маніпуляція соціологічними опитуваннями – не рідкість. А оскільки на українців чекають ще одні вибори – місцеві, фахівці рекомендують перевіряти рейтинги на “справжність”, адже не всі мають право проводити професійні опитування. Також, назвою компаній можуть маніпулювати, тому якщо вона авторитетна – у неї обов’язково має бути офіційний сайт, на якому розміщуються результати соціології. 

Залишити коментар