Провладні ЗМІ – канали маніпуляцій суспільною думкою

Один із ключових напрямків діяльності Петра Щербини —  інформаційні кампанії, мета яких вдалий піар роботодавця, або дискредитація його опонентів. У цьому сенсі, очевидно, що він зробив ставку на технології обливання брудом опонентів,  пропаганду, політичні скандали, маніпулятивні політичні технології,  тощо — тобто те, що в класичному розумінні є «чорним піаром».

А провідними каналами поширення маніпулятивних установок Щербина обрав самий оптимальний і бюджетний варіант – власні канали комунікацій свого роботодавця Карплюка. Мова йде про провладні ЗМІ: комунальні газети, інтернет-портали, підпорядковані Ірпінській міській раді і партії “Нові обличчя” та інформаційну агенцію  Ай Ті Ві. Не залежно від права власності, всі перераховані  “медіа” підпорядковуються Петру Щербині, який використовує їх як для політичної джинси, так і для дискредитації опонентів.

Ці “медіа” стають джерелами поширення неправдивої інформації, споживачі якої є жертвами маніпулятивних прийомів.

Нижче переаховані декілька прикладів таких маніпуляцій з зазначенням ЗМІ.

Принцип “брудного канта” — полягає в обмовлянні, опороченні чиєїсь репутації,  поширення чуток, що ганьблять, безпідставні звинувачення тощо

Сайт 04597.com.ua часто публікує “новини” без авторства з посиланням на міфічне “надійне” джерело, дискредитуючи при цьому згадуваних у тексті осіб.

Принцип “закріплення функції” (навішення негативних ярликів, тиражування негативних номінацій і формулювань у ЗМІ)

Сайт “Правда Ірпеня” традиційно поширює неправдиву інформацію анонімно, не зазначаючи авторства матеріалу. Так, в лютому 2019 року тут опублікували вигадану новину про гей-парад, “організований опозицією” 14 лютого. Сайт заявив наступне: “Кількома днями раніше власник компанії “Бест” та активіст Олексій Зіневич направив на адресу міської ради повідомлення про мирне зібрання за права сексуальних меншин ЛГБТ. “Ірпінь Прайд”. Цей псевдо-документ про парад ( розміщений на фб-сторінці Ірпінської міської ради) ніби-то підписаний директором телеканалу “Погляд” Ярославом Малеронко. Хоча ні Олексій Зіневич, ні Ярослав Маляренко жодного відношення до цих подій не мають, а підпис Маляренка — підроблений.

Незаангажована журналістська спільнота переконана, що дотування міської газети, яку охрестили “Ірпінським брехунцем”, за рахунок платників податків є звичайним марнотратством для бюджету та політпропагандою злочинної влади.

Принципзаплямування” (публічне приниження, уміло розраховане неправдиве звинувачення)

Ця ж “Правда Ірпеня” безпідставно звинуватила редактора газети “Зорі Приірпіння”,відомої в регіоні гострими матеріалами викривального характеру  незаконних дій місцевої влади, вигадавши брудну історію про начебто розбещення неповнолітніх.

Принцип “каруселі” (втягнути особу, групу осіб, усе суспільство в стрімку карусель, привернути увагу до другорядного, відволікти від головного). 

Відвертаючи увагу мешканців Ірпеня від існуючих у місті інфраструктурних проблем, з метою пониження соціальної напруги, міська влада вирішила провести флеш-моб “кава з шевченком”.

Оскільки ірпінчани не дуже охоче відгукнулись на чергову “агітацію за місцевих корупціонерів Ірпеня”, як назвали цей захід незалежні ЗМІ, організатори вдались до фейкових “запрошень” місцевих лідерів думок.

Для агітації цієї події вдались до таких дій, як монтаж коментарів інших мешканців міста, які нібито підтримають цю ініціативу. Наприклад, переробили пост Ю.Шиховцової, яка критично віднеслась до цієї події, в пост, де вона, нібито, закликає відвідати цю подію, далі працівники міської ради розповсюдили цю підробку по групам Ірпеня. А адміністратор події, «з кавою» навіть глузує з дівчини, хоч всі знають про підробку.

Принцип “капості” (знайти “бруд”, “забруднити” і нехай потім відмиваються);

Через поштові скриньки громадян містом активно шириться так званий “Інформаційний листок – “За Ірпінь” – пропаганда місцевої влади і дескредитація активістів. На сторінках красиво розпіарено Ірпінь, без згадки про існуючу ситуацію і орієнтований на людей, хто насправді не в курсі місцевих реалій.

В одному з чергових випусків “листка” вийшов рейтинг “проплачених активістів”, куди ввійшли особи, що борються за збереження зелених зон, працюють у медійній сфері і висвітлюють життя в Ірпені таким, як воно є. Зокрема, ІА “Погляд” – у “бойовому листі” був відвертий заклик – вимкніть і не читайте! Тим самим порушуючи демократичні принципи розбудови правової та демократичної держави, яка  практично є неможливою без діяльності незалежних засобів масової інформації.

Принцип “понту” (навіяти неправдиве уявлення про замовника)

“Ірпінський вісник” –  комунальна газета, що утримується за кошти платників податків.  До прикладу в минулому році це обійшлося в 400 тис. грн

Згадане видання не вдається до критичного аналізу дійсності: життя міста, подій, які у ньому відбуваються, не проводить журналістські розслідування махінацій ірпінської влади, які гримлять на всю Україну. На її сторінках немає місця для висловлення думок, що йдуть урозріз із ідеологією карплюкізму.

При цьому тижневик рекламує “Опозиційний блок” та його лідерів — вихідців з табору регіоналів та інших сил, які намагалися узурпувати владу в Україні та придушити спротив народу. Також фігурували на сторінках Аграрна партія та “Батьківщина”.

Водночас  “Ірпінський вісник” паплюжить активістів, які переймаються питаннями раціонального розподілу бюджетних коштів на нагальні потреби міста, викривають корупційні схеми мера Володимира Карплюка та його поплічників, захищають залишки зелених зон, які ще не встигли забудувати.

Фактично всі вищеперераховані ЗМІ визнані незалежною журналістською спільнотою, як “інфосмітники”. Більш детально можна ознайомитись за посиланням: https://fake.net.ua/reestr/infosmitniki

Задля цього створюється штучний інфопривід чи вигаданий на базі якихось реальних фактів чи подій. Для більшої “правдивості” може використовуватися якийсь беззаперечний факт про опонента, який легко перевірити –  приміром: номер школи, де навчався; місце роботи, де працював; місто, де відпочивав тощо, а далі факт “обростає” деталями та художнім вимислом піарника.

Варто зазначити, що не зважаючи на велику кількість замовної джинси, що постійно публікується на власних ресурсах команди Карплюка і “зовнішніх”, громадяни сьогодні більш схильні до критичного мислення і оцінюють політиків за реальними діями. Тож  лідеру партії “Нові обличчя”, за яким тягнеться шлейф кримінальних проваджень і невиконаних обіцянок, буде досить складно перебити свій антирейтинг.

Залишити коментар