“Брудні” політтехнології піарників Карплюка
Передвиборчі технології – один з основних інструментів формування іміджу на маніпуляцій суспільною думкою. Піар-кампанія штабу Карплюка, яку очолює Петро Щербина, відзначалась класичними прийомами “чорного піару”: обливання брудом конкурентів, створення ілюзії “брудних прийомів” проти самого Карплюка, розповсюдження джинси, створення клонів.
“Бруд” на конкурентів
Злив компромату на конкурентів посідає особливе місце в піар-кампаніях політиків, особливо, коли компромату як такого немає і доводиться його вигадувати. Так сталось і з командою Карплюка на чолі зі Щербиною. Після кількох невдалих спроб створити для Карплюка образ “благородного конкурента”, який не збирається виливати бруд на своїх політичних опонентів та лише спростовує інформацію про себе, в хід пішла “важка артилерія” у вигляді замовних матеріалів у ЗМІ, відеороликів у медіаресурсах, які контролюються Карплюком та Щербиною, та навіть випуск безкоштовної газети, яка містила інформацію про чотирьох найбільш близьких до Карплюка по рейтингу підтримки кандидатів. В газеті не вказане авторство статей, тираж, замовник тощо.
Зазначимо, що в газета пообіцяла в наступному випуску “пройтись” по інших кандидатах, в тому числі і Карплюку, створивши образ незаангажованості, та зрозуміло, що продовження цей проект до виборів так і не отримав.
Створення ілюзії “брудних” прийомів проти себе
Саме створенням ілюзій, ніби-то проти Карплюка ведуться політичні ігри, займались його прихильники протягом всієї передвиборчої кампанії. Але саме він та його команда були джерелами таких, іноді абсурдних новин, як от плани Карплюка забрати пам’ятник Шевченка собі додому.
Створення “клонів”
“Клонування” своїх політичних опонентів – теж відомий прийом маніпулятивних технологій. Як відомо, двійники можуть відібрати голоси у справжніх кандидатів, як це і сталось на 95-окрузі (двійник кандидата від “Слуги Народу” Олександра Горобця набрав майже 6% голосів). Та окрім відбирання голосів, це створювало ризик потрапляння і самих клонів у парламент, адже ця передвиборча кампанія була дуже короткою, тому виборці часто не встигали дізнатись більше про кандидатів, за яких хотіли віддати свій голос, особливо, якщо ті представляли порівняно нові політсили.
Більше того, Карплюк ще перед початком передвиборчих перегонів і сам заявляв, що на нього готуються провокації, зокрема, що конкуренти планують зареєструвати його двійника-однофамільця. Та цього не відбулось, що ще раз доводить: піарники Карплюка “роздували” такі новини спеціально.
Джинса та використання медіаресурсу
Підкріплення вищезгаданих прийомів розміщувалось у вигляді джинси. Деякі видання розміщували на інтернет-сторінках своїх ресурсів замовні статті про конкурентів Карплюка за гроші, а ті, що належать оточенню Карплюка публікували такі матеріали регулярно.